Świadectwo pięknego życia
Świadectwo pięknego życia
(C) ANDRZEJ GOIŃSKI/FREEPRESS
Zdjęcie Dory Kacnelson i fragment jej pamiętnika
JAN BOŃCZA-SZABŁOWSKI
Archiwum Dory Kacnelson jest już w Polsce. "Rzeczpospolita" uczestniczyła w otwarciu czterech pierwszych pudeł cennych dokumentów.
Zmarła w lipcu 2003 roku Dora Kacnelson, polska Żydówka, pisarka, historyk literatury, badaczka losów polskich zesłańców, pozostawiła po sobie ogromne archiwum, gromadzone przez całe, bogate życie. Wartość tych zbiorów dla historyków i literaturoznawców jest trudna do przecenienia.
W ponad stu kartonowych paczkach złożonych w mieszkaniu wykonawczyni testamentu Ewy Mackiewicz znajdują się rękopisy, starodruki, archiwa polskich powstańców zesłanych na Syberię oraz wiele innych cennych dokumentów przechowywanych w berlińskim mieszkaniu męża Dory oraz w kawalerce, którą otrzymała od władz Bochni. Na przywóz do Polski czeka jeszcze niewielkie archiwum zgromadzone w Drohobyczu. Być może w jednej z przywiezionych do Polski paczek znajdzie się rękopis ostatniej książki Dory Kacnelson...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta