Oceanologia Układu Słonecznego
Oceanologia Układu Słonecznego
Lądowanie sondy Huygens na Tytanie: wizja artysty. Saturna okrąża 18 (dotychczas poznanych) satelitów. Jako pierwszy został odkryty przez Huygensa w 1665 roku największy, czyli Tytan. Obiega swoją planetę w ciągu 16 dni po prawie kołowej orbicie w odległości 1,22 mln kilometrów. Jego promień wynosi 2575 km (dla porównania, promień Merkurego tylko 2439 km). Ma nieprzezroczystą atmosferę 1,6 razy gęściejszą od ziemskiej, złożoną w 94 proc. z azotu i w 6 proc. z metanu.
(C) NASA
Stoimy u progu nowej naukowej ery - badań oceanologicznych, ale poza Ziemią. Doświadczenia zgromadzone podczas badań głębin morskich pozwolą penetrować oceany na innych ciałach niebieskich. Aparatura zdolna do działania pod gigantycznym ciśnieniem, wiele kilometrów pod ziemską wodą, pomoże zbadać oceany z innych cieczy na Tytanie i Europie.
Morza istnieją nie tylko na Ziemi. Oceany na innych obiektach w naszym Układzie Słonecznym nie muszą jednak wcale zawierać wody. Badanie tych "akwenów" będzie wkrótce możliwe dzięki technikom opracowanym do sondowania wielkich głębin na naszym globie.
Problemowi oceanów w obrębie naszego układu planetarnego poświęcona jest międzynarodowa doroczna konferencja w Seattle,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta