Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wychodzenie z cienia

18 lutego 2004 | Prawo | TT
źródło: Nieznane

Wspólnota Europejska Sąd Pierwszej Instancji: wczoraj, dzisiaj i jutro

Wychodzenie z cienia

TOMASZ TADEUSZ KONCEWICZ

Sąd Pierwszej Instancji w Luksemburgu zdobywa coraz większy szacunek i to do niego należy przyszłość.

Luksemburg jest siedzibą nie tylko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), ale także drugiego sądu wspólnotowego: Sądu Pierwszej Instancji (SPI), który funkcjonuje od 31 października 1989 r. Polska z chwilą przystąpienia do Unii Europejskiej obok swojego sędziego w ETS będzie miała także sędziego w SPI.

W 1968 r., gdy Wspólnota Europejska miała dziesięć lat, pełne teksty wszystkich wyroków ETS wraz z opiniami adwokatów generalnych mieściły się na 500 stronach Zbioru Orzecznictwa Trybunału. W 1988 r. było już 6500 stron. Akcesje nowych państw oraz wszechobecność prawa wspólnotowego powodowały, że z roku na rok spraw przybywało. ETS był coraz bardziej obciążony. Powstał więc pomysł powołania sądu, który mógłby przejąć część jurysdykcji ETS.

SPI rodził się dość długo. Pierwsze odpowiednie zmiany wprowadzono w 1986 r. wraz z podpisaniem Jednolitego Aktu Europejskiego. Do traktatu rzymskiego dodano wówczas art. 168a, który wprowadzał drugi sąd wspólnotowy, ale jeszcze go nie powoływał - zostało to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3155

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament