Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 18.02.2004 r.

18 lutego 2004 | Prawo | MB

Rzeczpospolita Czytelników

Prawo pracy: urlop pracownika niepełnosprawnego

Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy wciąż wywołuje wątpliwości. Jak obliczyć urlop pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym i umiarkowanym, zatrudnionych w niepełnym i pełnym wymiarze czasu pracy, wyjaśnia Tomasz Wardach z Departamentu Prawa Pracy MGPiPS.

Jesteśmy zakładem pracy chronionej. Zatrudniamy na niepełne etaty osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i umiarkowanym. Dobowy wymiar ich czasu pracy nie może przekroczyć 7 godzin. Zatrudniamy m.in. niepełnosprawnego w stopniu umiarkowanym na 4/7 etatu, co oznacza, że pracuje on cztery godziny dziennie. Jego staż pracy wynosi powyżej 10 lat. Jaki jest wymiar jego urlopu?

Inny niepełnosprawny w stopniu umiarkowanym pracuje w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli 7 godzin dziennie. Posiada staż pracy powyżej 10 lat. Jaka jest odpowiadająca liczbie dni urlopu - liczba godzin, na które udziela się urlopu w dniach pracy takiego pracownika? Dodam, że pracownikom tym nie przysługuje dodatkowy urlop, bo od czasu orzeczenia ich niepełnosprawności nie minął jeszcze rok.

Zgodnie z art. 154 § 2 k.p. wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Podstawą jest wymiar urlopu określony w art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3155

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament