Kogo zabierzemy w drogę do wolności?
Kogo zabierzemy w drogę do wolności?
RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI
AGATA ŁAWNICZAK
Wkrótce - bez wielkiej narodowej debaty - zapadną decyzje określające na długo jakość naszego życia społecznego. Przygotowywana ustawa o pomocy społecznej albo przełamie dotychczas obowiązujący i anachroniczny, a typowy dla wszystkich kolejnych rządów po 1989 roku model myślenia o społeczeństwie, albo stworzy wreszcie warunki sprzyjające powstaniu społeczeństwa obywatelskiego.
W Szwecji działa 200 tysięcy organizacji pozarządowych, w Hiszpanii 150 tysięcy,w Polsce zaś 40 tysięcy, z czego przyjmuje się, że naprawdę działa 5 tysięcy.
Szeroki margines odrzucenia
W ustawie o pomocy społecznej czytamy: "Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia". Ten pozornie niewinny zapis budzi najgłębszy sprzeciw. Powstał nie tylko na iluzorycznym, ale wręcz szkodliwym założeniu o wszechmocy państwa. Równocześnie prowadzi do lekceważenia i nierespektowania poglądów wszelkich struktur wspólnot obywatelskich. W tym myśleniu nie ma miejsca, zarówno na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta