Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kogo zabierzemy w drogę do wolności?

18 lutego 2004 | Publicystyka, Opinie | AŁ
źródło: Nieznane

To już ostatni moment, aby radykalnie zmienić myślenie o pomocy społecznej

Kogo zabierzemy w drogę do wolności?

RYS. JANUSZ MAYK MAJEWSKI

AGATA ŁAWNICZAK

Wkrótce - bez wielkiej narodowej debaty - zapadną decyzje określające na długo jakość naszego życia społecznego. Przygotowywana ustawa o pomocy społecznej albo przełamie dotychczas obowiązujący i anachroniczny, a typowy dla wszystkich kolejnych rządów po 1989 roku model myślenia o społeczeństwie, albo stworzy wreszcie warunki sprzyjające powstaniu społeczeństwa obywatelskiego.

W Szwecji działa 200 tysięcy organizacji pozarządowych, w Hiszpanii 150 tysięcy,w Polsce zaś 40 tysięcy, z czego przyjmuje się, że naprawdę działa 5 tysięcy.

Szeroki margines odrzucenia

W ustawie o pomocy społecznej czytamy: "Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne środki, możliwości i uprawnienia". Ten pozornie niewinny zapis budzi najgłębszy sprzeciw. Powstał nie tylko na iluzorycznym, ale wręcz szkodliwym założeniu o wszechmocy państwa. Równocześnie prowadzi do lekceważenia i nierespektowania poglądów wszelkich struktur wspólnot obywatelskich. W tym myśleniu nie ma miejsca, zarówno na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3155

Spis treści

Polska-Unia Europejska

Zamów abonament