Oczy zielone
Oczy zielone
PIOTR KOŚCIELNIAK
Efekt prowadzący do fotosyntezy u roślin chcą wykorzystać amerykańscy naukowcy do leczenia zaburzeń widzenia u ludzi. Niezwykły pomysł polega na dostarczaniu do komórek oka struktur absorbujących światło pobranych ze... szpinaku.
Badania nad wykorzystaniem pigmentów szpinaku prowadzone są już od wielu lat w amerykańskim Oak Ridge National Laboratory przez zespół Eliasa Greenbauma. Specjalistom udało się wprowadzić do komórek siatkówki roślinny pigment, który sprawił, że komórki te zaczęły reagować na światło. Informuje o tym internetowe wydanie magazynu "New Scientist".
Elektryczna stymulacja
Jednymi z najczęstszych chorób narządu wzroku w krajach rozwiniętych są zwyrodnienie barwnikowe siatkówki i zwyrodnienie plamki żółtej. Schorzenia te są postępujące i mogą doprowadzić w efekcie do utraty widzenia. Zwyrodnienie plamki żółtej jest uważane za główną przyczynę utraty wzroku u...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta