Tworzenie rządu - scenariusz prawny
Tworzenie rządu - scenariusz prawny
PIOTR WINCZOREK
Desygnowanie, a następnie powołanie przez prezydenta RP na stanowisko premiera Marka Belki, a wraz z nim pozostałych członków Rady Ministrów, było koniecznym, choć niewystarczającym warunkiem ukształtowania stabilnego rządu Rzeczypospolitej. Radę Ministrów pod kierownictwem nowego prezesa czeka teraz sejmowa inwestytura.
Udzielana jest w formie wotum zaufania wyrażanego przez posłów bezwzględną większością głosów oddanych w obecności co najmniej połowy ustawowego (konstytucyjnego) składu izby. Głosowanie nad wotum zaufania jest poprzedzone expos? premiera i dyskusją poselską nad składem rządu oraz jego programem. Na całkowite zakończenie tych czynności konstytucja przeznacza 14 dni, licząc od dnia powołania rządu przez prezydenta.
Gdyby termin ten został przekroczony albo gdyby Sejm odmówił rządowi inwestytury, premier wraz z całą Radą Ministrów musiałby się podać do dymisji. Dymisji tej prezydent nie mógłby odrzucić, lecz zarazem winien powierzyć dotychczasowemu premierowi i jego ministrom dalsze sprawowanie funkcji do czasu utworzenia nowego rządu.
W ciągu 14 dni od dnia odmowy wyrażenia rządowi wotum zaufania Sejm może dokonać...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta