Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czekając na nowe prawo

13 maja 2004 | Rynek i konsumenci | AS

Partnerstwo publiczno-prywatne Szansa dla gmin na inwestycje

Czekając na nowe prawo

Co gminy mogą zbudować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP)? Na przykład drogi, wodociągi czy oczyszczalnię ścieków albo szpital. PPP z powodzeniem funkcjonuje w Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Hiszpanii. W Polsce inwestycje w tej formule hamują niektóre przepisy.

- Obecnie, zdaniem izb obrachunkowych, które nadzorują finanse samorządów, gmina rozpoczynająca inwestycję z partnerem prywatnym powinna mieć w swoim budżecie zabezpieczone środki na jej zobowiązania wobec firm prywatnych realizujących inwestycje - mówi Marzena Rytel, wicedyrektor w dziale doradztwa finansowego w PricewaterhouseCoopers. - Zgodnie z zawartą umową gminy mają obowiązek uregulować swoje zobowiązania w ciągu 10 czy 20 lat, w wysokości ustalonej na dany rok, a nie od razu w całości. Zatem wymóg dotyczący gmin, że ich wkład staje się wymagalny już po podpisaniu umowy z partnerem, komplikuje inwestycję, a tak naprawdę ją wyklucza, obciąża bowiem budżet gminy ponad wszelkie dopuszczalne przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3225

Spis treści
Zamów abonament