Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sąd ma prawo wyboru

13 maja 2004 | Prawo | RJ

Prawo karne Naprawienie szkody czy nawiązka

Sąd ma prawo wyboru

W kodeksie karnym z 1997 r. ustawodawca wśród środków karnych zawarł także obowiązek naprawienia szkody. Sąd może go orzec zarówno obok kary, jak i samoistnie, o ile zostaną spełnione kodeksowe przesłanki.

Zgodnie z art. 46 § 1 k.k. jednym z koniecznych warunków orzeczenia tego środka jest skazanie za przestępstwa wymienione w tym przepisie, które zostały określone bądź rodzajowo, bądź przez określenie skutku przestępstwa. Chodzi przy tym o przestępstwo popełnione na szkodę osoby mającej wobec skazanego roszczenie o naprawienie szkody z niego wynikłej (tak SN w wyroku z 4 marca 2003 r. III KK 127/02, LEX nr 76977).

Drugim niezbędnym warunkiem jest złożenie przez pokrzywdzonego lub inną osobę uprawnioną wniosku o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody. Termin do jego złożenia zakreśla art. 49a k.p.k. , który stwierdza, że jeśli nie wytoczono powództwa adhezyjnego, pokrzywdzony, a także prokurator może do zakończenia pierwszego przesłuchania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3225

Spis treści
Zamów abonament