Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dźwignia operacyjna (50)

03 kwietnia 1995 | Ekonomia | RP

Dźwignia operacyjna (50)

W analizie efektywności działania przedsiębiorstw istotne znaczenie ma rozpoznanie tak zwanego efektu dźwigni operacyjnej (degree of operating leverage) . Stopień dźwigni operacyjnej wylicza się jako stosunek procentowej zmiany zysku operacyjnego do procentowej zmiany wielkości sprzedaży. Na ogół przyrost lub spadek zysku operacyjnego nie jest odpowiednio proporcjonalny do wzrostu lub spadku wielkości (wartości) sprzedaży. Zdarza się, że np. wzrost wartości sprzedaży o 30 proc. skutkuje wzrostem zysku operacyjnego o 50 proc. Im wyższy stopień dźwigni można odnotować w danym przedsiębiorstwie, tym wyższą ocenę uzyskuje ono wśród inwestorów (akcjonariuszy) .

Zjawisko dźwigni operacyjnej ma ścisły związek z kosztami powstającymi w przedsiębiorstwie. Ogólnie można je podzielić na koszty stałe i zmienne. Do pierwszej kategorii zalicza się koszty, które przedsiębiorstwo ponosi w jednakowej wysokości niezależnie od wielkości produkcji, a nawet od tego, czy produkcja w ogóle się w firmie odbywa, czy nie (np. koszty dzierżawy i utrzymania budynków fabrycznych, obsługi administracyjnej, płace pracowników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 445

Spis treści
Zamów abonament