Biblioteki a nowe prawo autorskie
Biblioteki a nowe prawo autorskie
Janusz Barta, Ryszard Markiewicz
Czy biblioteki mogą kopiować i przekazywać zamówione przez czytelników fragmenty książek oraz artykuły z czasopism naukowych, czy mogą nieodpłatnie udostępniać filmy lub nagrania dźwiękowe (fonogramy) znajdujące się w ich zbiorach, czy adnotacja na egzemplarzu "tylko do użytku służbowego" wyłącza możność udostępniania go czytelnikom, czy wszystkie utwory znajdujące się w zbiorach biblioteki mogą być legalnie wypożyczone ? Takie właśnie wątpliwości dotyczące granic swobody dotychczasowej działalności bibliotek wywołują przepisy prawa autorskiego (ustawa z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, której przepisy są cytowane w dalszej części tekstu bez bliższego oznaczenia) . Pojawiają się także bardziej generalne pytania dotyczące ustalenia, które pozycje w zbiorach bibliotecznych podlegają prawu autorskiemu. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza różnego rodzaju związanych z życiem społecznym i politycznym druków ulotnych (ogłoszeń, plakatów) , map lub fotografii.
Z pewnością część spośród wskazanych wątpliwości wywołały niedopracowania i usterki rozwiązań prawnych przyjętych w ustawie autorskiej, w tym także -- krytykowane już w trakcie prac legislacyjnych -- odrębne regulowanie dozwolonego użytku w zakresie: a) bibliotek, archiwów i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta