W sądzie też zmiany
Proces z udziałem małżonka
W sądzie też zmiany
- Intercyza i nie tylko
Obecnie zobowiązanie zaciągnięte przez jednego małżonka odbija się nie tylko na jego majątku osobistym, ale także wspólnym. Orzeczenie sądowe skierowane przeciw jednemu z małżonków pozwala komornikowi - po nadaniu orzeczeniu klauzuli wykonalności - wejść na majątek wspólny małżonków. Tyle że przed nadaniem klauzuli wykonalności przeciw współmałżonkowi sąd musi go wysłuchać (art. 787 k.p.c.). Dla różnej maści spryciarzy warunek ten był wspaniałym sposobem, aby wodzić wierzycieli za nos. W takich sytuacjach współmałżonkowie dosyć często chorują i nijak nie mogą stawić się w sądzie, który miał ich wysłuchać.
Po nowelizacji wysłuchanie współmałżonka nie będzie już do niczego potrzebne. Potrzebne będzie natomiast co innego. W przepisach o postępowaniu sądowym tkwi bowiem odpowiedź na pytanie, dlaczego przy każdej czynności prawnej z małżonkiem warto domagać się pisemnej zgody męża lub żony.
Przedsiębiorcę,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta