Ministerstwo wyjaśnia reguły VAT
Po opublikowaniu artykułu "VAT wbrew Unii" ("Rz" z 6 sierpnia), będącego pierwszą częścią cyklu o propozycjach naprawy systemu podatkowego, Ministerstwo Finansów przysłało nam interesujące wyjaśnienie. Przedstawiamy je z nieznacznymi skrótami, niewpływającymi na treść.
Opodatkowanie czynności organów władzy publicznej
Rozwiązania zawarte w art. 15 ust. 6 ustawy o VAT w pełni odzwierciedlają postanowienia szóstej dyrektywy VAT Unii Europejskiej. Zgodnie z art. 4 ust. 5 szóstej dyrektywy krajowe, regionalne i lokalne organy władzy oraz podmioty prawa publicznego nie będą uważane za podatnika w związku z działaniami, które podejmują, lub transakcjami, które zawierają jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty, składki lub płatności w związku z takimi działaniami lub transakcjami. (...) Jeżeli traktowanie tych organów w zakresie określonych czynności lub transakcji jako niebędących podatnikami naruszałoby zasady konkurencji, należy - w przypadku tych czynności lub transakcji - uznawać je za podatników.
Ponadto uregulowaniem mającym na celu właśnie zapobieganie naruszaniu zasad konkurencji jest wskazanie, że w każdym wypadku organy władzy publicznej muszą (a nie jak napisano w artykule - "mogą") być uznane za podatników z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta