Kiedy przychód, kiedy koszt
Temat tygodnia
Kiedy przychód, kiedy koszt
- Z czym są kłopoty
rys. Tomasz Wawer
Przedsiębiorcy zawierający transakcje walutowe często mają problem z identyfikacją różnic kursowych wpływających na wysokość przychodów i kosztów podatkowych.
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych dotyczą różnic kursowych powstających w czterech podstawowych sytuacjach.
SYTUACJA I - przychód z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych (art. 12 ust. 2a updop i art. 14 ust. 1b updof).
Różnice kursowe w ujęciu podatkowym są pochodną konkretnych transakcji walutowych, z którymi wiąże się ruch pieniądza. Zatem przychód podatkowy w związku z posiadaniem waluty obcej może powstać jedynie w wyniku jej sprzedaży (np. w banku, w kantorze, na rzecz osoby trzeciej). Różnicą kursową jest wynik (dodatni lub ujemny) działania:
- wartość walut obcych obliczona przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu (czyli kwota otrzymana od nabywcy walut, wyliczona według kursu kupna stosowanego przez nabywcę)
minus
- "historyczna" wartość sprzedanych walut wyliczona: ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta