PKO BP nie grozi utrata pozycji lidera
PKO BP nie grozi utrata pozycji lidera
Prognozy dla sektora bankowego są bardzo pomyślne. Ten rok ma być rekordowy pod względem wyników finansowych, a w następnych latach mają się one jeszcze poprawić.
Nic nie wskazuje na to, że na liście największych banków nastąpią jakieś zmiany. Duże banki nie będą łączyć się ze sobą.
Na koniec ubiegłego roku w Polsce działało 660 banków, w tym 600 spółdzielczych. Wśród 60 banków komercyjnych (58 prowadzi działalność operacyjną) w siedmiu właścicielem bezpośrednim (PKO BP, BGK i BGŻ) lub pośrednim jest skarb państwa. Z 53 banków z przewagą kapitału prywatnego 47 jest kontrolowanych przez inwestorów zagranicznych. Ich fundusze własne i aktywa stanowią odpowiednio 75,6 i 67 proc. dla całego sektora bankowego. Banki te zgromadziły 61,9 proc. depozytów podmiotów niefinansowych.
PKO BP jest niekwestionowanym liderem sektora bankowego. Obsługuje najwięcej klientów, ma największe aktywa, największe depozyty, największy portfel kredytowy. Tylko pod jednym względem ustępuje miejsca Pekao SA. Chodzi o wysokość kapitałów.
Na koniec ubiegłego roku sektor bankowy zarobił 2,5 mld zł, z czego PKO BP 1,22 mld zł. Aktywa sektora...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta