Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obława na przestępców

18 kwietnia 1995 | Nauka i Technika | ZW

High-tech w kryminalistyce

Obława na przestępców

Tylko kilka drobnych odprysków lakieru wystarczyło specjalistom laboratorium kryminalistyki w Hamburgu, by zaledwie w ciągu jednego dnia rozszyfrować markę i rok produkcji samochodu, którego kierowca uciekł z miejsca wypadku. Kilka innych czynności śledczych pozwoliło ekipie dochodzeniowej wykryć przestępcę.

To tylko skromny przykład tego, co potrafią dziś specjaliści zatrudnieni przez czołowe na świecie ośrodki kryminalistyczne. Ich umiejętności często są większe od tych, które opisują najbardziej śmiali w swych pomysłach autorzy powieści sensacyjnych. Potrafią oni wykryć niewidoczną gołym okiem zeschniętą kroplę śliny lub krwi, rozróżniają nawet atomy metalu na pociskach, a genetycy identyfikują przestępców na podstawie badania fragmentu DNA o wadze zaledwie 2 nanogramów!

Drżyjcie przestępcy,

mówią inspektorzy policji i wcale nie przesadzają. Eksperci wykorzystują już urządzenia o tak dużych możliwościach, że coraz częściej o powodzeniu śledztwa decydują laboratoria, a nie ekipy dochodzeniowie, choć ich pracy nie wyręczą żadne roboty, komputery czy detektory.

Tygodnik "Der Spiegel" opisał niedawno przypadek gwałciciela i zabójcy 12-letniej dziewczynki w jednej z wiosek na północy Niemiec....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 458

Spis treści
Zamów abonament