Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W małymdworku, czyli chopinowskie rozdźwięki

18 kwietnia 1995 | Kultura | JB

W małymdworku, czyli chopinowskie rozdźwięki

W Sądzie Rejonowym w Sochaczewie toczy się spór między Ministerstwem Kultury i Sztuki reprezentującym Skarb Państwa a Towarzystwem im. Fryderyka Chopina o prawo własności dworku w Żelazowej Woli. Niedawno okazało się bowiem, że nie ma stosownego dokumentu, który jednoznacznie rozstrzygałby tę kwestię.

Aby zrozumieć argumenty każdej ze stron, warto sięgnąć do historii. A ta rozpoczyna się pod koniec XIX wieku.

Historia dworku

Ostatnim prywatnym właścicielem dworku Fryderyka Chopina był niepiśmienny chłop, Roch Szymaniak. Część pomieszczeń użytkowa on na cele mieszkalne, pozostałe zaś na cele gospodarcze. Powstałe w 1926 roku Towarzystwo Przyjaciół Domu Chopina stwierdziło opłakany stan nieruchomości i zaczęło zbierać fundusze na jej wykupienie. Trzy lata później wykupiło ponad 3, 5 ha ziemi wraz z zabudowaniami i przystąpiło do restauracji dworku. W 1932 roku powstaje stowarzyszenie Komitet Dni Chopinowskich w Polsce pod przewodnictwem gen. Kazimierza Sosnkowskiego i protektoratem Ignacego Paderewskiego. W roku następnym Komitet odkupuje pozostałą część terenu i tworzy na nim park. Zakupuje też wiele pamiątek po kompozytorze, m. in. fortepian z epoki Chopina. Po wojnie Instytut im....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 458

Spis treści
Zamów abonament