Trudna sztuka przyciągania pieniędzy
Fundusze inwestycyjne w Luksemburgu
Trudna sztuka przyciągania pieniędzy
Wielkie Księstwo Luksemburg, niewielkie państewko w sercu kontynentu wciśnięte między Belgię oraz potężne Niemcy i Francję, od z górą 30 lat buduje swą pozycję jednego z czołowych ośrodków finansowych w Europie. Jako aktywny uczestnik procesu europejskiej integracji, państwo to umiejętnie wykorzystało wszelkie możliwości, jakie otwierały najpierw struktury EWG, później Wspólnoty i wreszcie Unii Europejskiej. Stało się siedzibą wielu jej agend oraz centrum handlowym ifinansowym. Zarówno położenie geograficzne i polityczna stabilność kraju, jak również zakres wolności gospodarczej i sprzyjające rozwiązania legislacyjne przyczyniły się do obecnej roli, jaką odgrywa 400-tysięczna stolica państwa. Skupia ona liczne banki, holdingi, fundusze inwestycyjne, kompanie reasekuracyjne ifirmy handlowe oraz oczywiście -- giełdę.
Tysiąc funduszów na skrawku Europy
Jednym z najbardziej dynamicznych sektorów usług finansowych jest w Luksemburgu przemysł funduszów inwestycyjnych. Przykładowo w 1992 roku aktywa luksemburskich funduszów stanowiły blisko 5 proc. z łącznej kwoty 430 miliardów dolarów powierzonych tego typu instytucjom na całym świecie. Pamiątając, iż ponad 50-procentowy udział w globalnej kwocie to fundusze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta