Informacje
MEDYCYNA
Informacje
Życie z połową nerki
Transplantacja nerek stała się już niemal rutynowym zabiegiem. Brakuje za to organów do przeszczepów. Kolejka oczekujących na zabieg na całym świecie coraz bardziej wydłuża się. W USA wykonuje się 9 tys. przeszczepów nerek, ale na zabieg czeka już ponad 23 tys. osób. Jest to szczególny problem w Polsce, gdzie każda transplantacja zwalnia miejsce przy sztucznej nerce. Tylko co czwarta osoba cierpiąca na niewydolność nerek może być w kraju dializowana. Pozostali -- umierają. Nową nadzieją dla chorych jest pomysł chirurgów z Instytutu Medycznego Johna Hopkinsa w Baltimore (stan Maryland) . Uważają oni, że jest szansa, by przeszczepiać ludziom tylko połowę nerki! Liczbę operacji można byłoby zwiększyć dwukrotnie. Od 3 lat eksperymenty na zwierzętach prowadzi zespół pod kierunkiem Filipa S. Kittura. Jak na razie na 10 przeszczepionych połówek nerek 7 filtruje krew z trucizn tak samo jak cały organ. Nie ma jednak pewności, czy połowa nerki przy takim obciążeniu będzie w stanie tak samo długo prawidłowo funkcjonować.
Hodowla organów
Brak organów do transplantacji jest obecnie główną przeszkodą w jej rozwoju. Jest nadzieja, że w przyszłości pomoże ją całkowicie pokonać biologia molekularna. Rozpoczęły się badania, które mają doprowadzić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta