Wiek dwudziesty wiekiem zabijania
Od 1914 roku na świecie zginęło w wyniku przemocy 197 mln ludzi
Wiek dwudziesty wiekiem zabijania
Niedawno wydana historia XX wieku pióra znakomitego brytyjskiego historyka Erica Hobsbawma, zatytułowana "Wiek skrajności", rozpoczyna się cytatami z wypowiedzi znanych intelektualistów.
Isaiah Berlin (brytyjski filozof) : "Wprawdzie moje własne życie, które przypadło na znaczną część XX wieku, było wolne od cierpień, ale wspominam ten czas jako najstraszniejsze stulecie w historii Zachodu".
René Dumont (francuski agronom i ekolog) : "Dla mnie jest to wyłącznie wiek masakr i wojen".
William Golding (brytyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla) : "Nie mogę powstrzymać się od refleksji, że był to najbardziej naznaczony przemocą wiek w historii".
Wojny przeciwko cywilom
Hobsbawm pisze, że -- co każdy z nas uświadamia sobie mniej lub bardziej mgliście -- wojny XX wieku były "wojnami totalnymi", w których walczono zarówno z żołnierzami, jak i z ludnością cywilną. Liczba ofiar, uwzględniając ludobójstwo dokonane na Żydach, sięga dziesiątków milionów. Barbarzyńskie wojny minionych wieków wydają się przy tym czymś w rodzaju ulicznej bijatyki.
Wojny domowe naszego stulecia, z których do ostatniej doszło w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta