Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Naukowa drabina z powyłamywanymi szczeblami

11 maja 1995 | Kraj | AP

Naukowa drabina z powyłamywanymi szczeblami

Mimo niskich zarobków kariera naukowa ciągle jeszcze wielu osobom wydaje się nęcąca. W ubiegłym roku o tytuł profesora ubiegały się 322 osoby, a o habilitację -- 803 doktorów. Jednak dla 29 osób z pierwszej grupy i 55 z drugiej te starania nie zakończyły się sukcesem. Po uzyskaniu pozytywnej opinii rad wydziałów i innych jednostek uprawnionych do nadawania stopni i tytułu naukowego kandydaci odpadli w drugim etapie selekcji, jakim jest Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, która decyzje o habilitacji i o nadaniu tytułu profesora zatwierdza. To ta sama komisja, której likwidację, jako zabytku z czasów komunizmu, zapowiadał minister edukacji Andrzej Stelmachowski. Minister odszedł, a komisja przetrwała. I zdaniem jej przewodniczącego, profesora Jerzego Pelca, jest niezbędna, gdyż stoi na straży jakości kadry naukowej.

-- Uniwersytet, Kościół i wojsko to są instytucje hierachiczne, z dużą tradycją i nie można z tej hierachii rezygnować -- mówi profesor Jerzy Pelc.

Drabina hierachii w nauce musi być stroma i wysoka, a zarzuty stawiają ci, którzy są na dole.

Na straży jakości

Najgorzej w ocenie CK w ubiegłym roku wypadli humaniści (ze 169 wniosków o uznanie habilitacji negatywnie potraktowano co ósmego chętnego) ....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 476

Spis treści
Zamów abonament