Naukowa drabina z powyłamywanymi szczeblami
Naukowa drabina z powyłamywanymi szczeblami
Mimo niskich zarobków kariera naukowa ciągle jeszcze wielu osobom wydaje się nęcąca. W ubiegłym roku o tytuł profesora ubiegały się 322 osoby, a o habilitację -- 803 doktorów. Jednak dla 29 osób z pierwszej grupy i 55 z drugiej te starania nie zakończyły się sukcesem. Po uzyskaniu pozytywnej opinii rad wydziałów i innych jednostek uprawnionych do nadawania stopni i tytułu naukowego kandydaci odpadli w drugim etapie selekcji, jakim jest Centralna Komisja do Spraw Tytułu Naukowego i Stopni Naukowych, która decyzje o habilitacji i o nadaniu tytułu profesora zatwierdza. To ta sama komisja, której likwidację, jako zabytku z czasów komunizmu, zapowiadał minister edukacji Andrzej Stelmachowski. Minister odszedł, a komisja przetrwała. I zdaniem jej przewodniczącego, profesora Jerzego Pelca, jest niezbędna, gdyż stoi na straży jakości kadry naukowej.
-- Uniwersytet, Kościół i wojsko to są instytucje hierachiczne, z dużą tradycją i nie można z tej hierachii rezygnować -- mówi profesor Jerzy Pelc.
Drabina hierachii w nauce musi być stroma i wysoka, a zarzuty stawiają ci, którzy są na dole.
Na straży jakości
Najgorzej w ocenie CK w ubiegłym roku wypadli humaniści (ze 169 wniosków o uznanie habilitacji negatywnie potraktowano co ósmego chętnego) ....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta