Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ustawa, która jest trwałym hamulcem prywatyzacji

11 maja 1995 | Prawo | RG

Ustawa, która jest trwałym hamulcem prywatyzacji

Wielu inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, uskarża się, że przepisy polskiego prawa nie sprzyjają prywatyzacji. Upatrują w nich jedną z zasadniczych przyczyn wolnego tempa prywatyzacji gospodarki i niechęć kapitału zagranicznego do inwestowania w naszym kraju.

Oficjalne czynniki zaprzeczają temu, twierdząc, że nasz system prawny nie może stanowić hamulca dla prywatyzacji i penetracji kapitału zagranicznego.

Muszę przyznać rację tym pierwszym. W naszym prawie jest wiele przepisów, które mogą zniechęcać inwestorów, nie zapewniając kapitałowego bezpieczeństwa.

Pomijam już niestabilny system prawa podatkowego i celnego, ale na inwestujących w sektor gospodarki państwowej czyha wiele niebezpieczeństw natury prawnej. Tkwią one zarówno w przepisach kodeksu cywilnego, jak i kodeksu postępowania administracyjnego.

Niebezpieczne przepisy

Chcę tu jednak zająć się ustawą szczególną, która -- według mnie -- stanowi największe zagrożenie dla inwestorów prywatnych. Jest to ustawa z 21 czerwca 1990 r. ozwrocie korzyści uzyskanych niesłusznie kosztem Skarbu Państwa lub innych państwowych osób prawnych (Dz. U. nr 44, poz. 255) . Weszła ona w życie 24 lipca 1990 r. i wlatach 1992 i 1993 była trzykrotnie nowelizowana. To chyba...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 476

Spis treści
Zamów abonament