Człowieku, lecz się sam
Człowieku, lecz się sam
W Polsce dostępnych jest w aptekach ok. 7, 5 tys. leków, z tego aż 4, 2 tys. (56 proc. ) sprzedawanych jest bez recepty. Wiele osób coraz częściej próbuje na własną rękę leczyć powszechne schorzenia, jak przeziębienia, paragrypy czy osłabienia organizmu po okresie zimowym. Idea samoleczenia, tak popularna ostatnio na Zachodzie, stopniowo zyskuje też popularność w kraju. Wciąż jednak wielu lekarzy i farmaceutów nie jest do niej przygotowanych.
Taki układ jest korzystny dla wszystkich. Leki bez recepty nie są dotowane przez państwo, nie obciążają budżetu służby zdrowia, który w ostatnich latach pęka w szwach we wszystkch krajach, zarówno tych biednych, jak Polska, jak i bogatych, np. Niemcy czy USA. Chorzy też na tym korzystają. Jeśli nawet muszą nieco więcej zapłacić za farmaceutyki, oszczędzają czas, nie muszą wystawać w kolejkach do lekarza, co więcej, czują się bardziej odpowiedzialni za swoje zdrowie. A najważniejsze, że zmniejszenie wydatków na leki może być wykorzystane do podniesienia jakości świadczeń specjalistycznych.
Zdrowie bez recepty
-- Wzrastające koszty nowoczesnej medycyny klinicznej i powszechnej opieki zdrowotnej zmusiły państwa uprzemysłowione do szukania źródeł oszczędności w wydatkach na służbę zdrowia. Ale częściowe przesunięcie odpowiedzialności za własne zdrowie na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta