Najpierw przemieszczone, potem sprzedane
Przemieszczenie własnego towaru z jednego państwa członkowskiego do drugiego jest odpowiednio: - wewnątrzwspólnotową dostawą towarów (WDT) w kraju wysyłki i - wewnątrzwspólnotowym nabyciem towaru (WNT) w kraju odbioru.
Firma przemieszczająca towar powinna co do zasady zarejestrować się na VAT w kraju odbioru i naliczyć podatek z tytułu WNT. Aby tego uniknąć, w niektórych krajach UE przewidziano pewne uproszczenia. Dotyczą one tzw. magazynów konsygnacyjnych (call-off stock - pobieranie na żądanie). Polega to na tym, że przemieszczający towary na terytorium drugiego państwa członkowskiego (do takiego magazynu) nie musi rejestrować się na VAT w celu naliczenia podatku z tytułu WNT. Obowiązek związany z naliczeniem tego podatku zostaje przerzucony na nabywcę towarów. W efekcie krajowa dostawa (ta dokonywana za granicą), realizowana w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta