Bez umocowania
Bez umocowania działa osoba: > której w ogóle nie udzielono pełnomocnictwa, > której udzielono pełnomocnictwa dotkniętego nieważnością bezwzględną, > której udzielone pełnomocnictwo wygasło.
Natomiast o przekroczeniu zakresu umocowania można mówić wówczas, gdy pełnomocnik narusza wyznaczone mu przez mocodawcę przedmiotowe, podmiotowe lub czasowe granice umocowania.
PRZYKŁADJeżeli więc mocodawca udziela pełnomocnictwa np. wyłącznie do zawierania umów sprzedaży, a pełnomocnik dokona darowizny bądź innej umowy, to przekroczy zakres umocowania. Podobnie, gdy np. umocowanie określało zawieranie umów jedynie z kobietami, a pełnomocnik podpisał umowę z mężczyzną.
Nadużycie a przekroczenieNiektórzy uważają, że na równi z przekroczeniem zakresu umocowania należy traktować nadużycie przez pełnomocnika udzielonego mu umocowania.
Nadużycie umocowania to działanie pełnomocnika w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, prowadzące do naruszenia interesów reprezentowanego, a także podjęcie przez niego działań, które przynoszą korzyść wyłącznie jemu lub jego bliskim....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta