Na skróty po należność
Jest nią tzw. postępowanie zabezpieczające. Zabezpieczenie to tymczasowa ochrona, udzielana przez sąd wówczas, gdy jej brak sprawiłby, że proces sądowy w ogóle nie miałby sensu. Posługując się językiem prawa - wówczas, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwiłby lub poważnie utrudnił wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia albo w inny sposób uniemożliwiłby lub poważnie utrudnił osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 730 1 kodeksu postępowania cywilnego).
Co można zabezpieczyćZabezpieczyć można każde roszczenie, które da się dochodzić przed sądem powszechnym albo polubownym. Przedsiębiorca może domagać się udzielenia przez sąd zabezpieczenia pod warunkiem, że spełni dwa kryteria. Po pierwsze, musi wykazać istnienie tzw. interesu prawnego. Kodeks utożsamia to pojęcie z sytuacją opisaną na wstępie, czyli w ogóle zagrożeniem celowości postępowania sądowego. Klasycznym przykładem jest wyzbywanie się majątku przez dłużnika. Po drugie,
przedsiębiorca musi uprawdopodobnić roszczenie, które chciałby zabezpieczyć. Uprawdopodobnić, a nie udowodnić
To rozróżnienie ma niebagatelne znaczenie, stanowi bowiem istotne "obniżenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta