Katastrofy chemiczne
Czy nam grożą?
Katastrofy chemiczne
Na terenie kraju istnieje 37 zakładów -- potencjalnych sprawców nadzwyczajnych zagrożeń środowiska. Są to głównie największe w Polsce zakłady chemiczne, celulozowo-papiernicze i rafinerie. Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska ujawniła rodzaje i ilości materiałów niebezpiecznych używanych w produkcji i magazynowanych na terenie tych zakładów. Pełny rejestr możliwych źródeł wielkich katastrof przemysłowych liczy 1700 obiektów: magazynów i instalacji przemysłowych. W grupie substancji gazowych stwarzających poważne zagrożenie dla atmosfery, wody i ziemi znajdują się przede wszystkim: amoniak, chlor, wodór, dwutlenek siarki, freon, propylen, dwutlenek węgla, akrylonitryl.
Okazuje się, że główne niebezpieczeństwo ma na imię
Amoniak
Występuje w 572 obiektach, w 17 -- w ilości większej niż 100 ton, w 169 od 10 ton wzwyż, a w 386 jest go mniej niż 10 ton.
Używa go przy produkcji 19 dużych zakładów przemysłowych. M. in. Zakłady Azotowe "Włocławek" magazynują 18 tys. ton amoniaku. ZA w Tarnowie oraz w Kędzierzynie-Koźlu -- po 750 ton, "Puławy" -- 1700, Mazowieckie Zakłady Rafineryjne i Petrochemiczne w Płocku -- 3 km od ujęcia wody, gromadzą 300 ton amoniaku, Zakłady Azotowe w Chorzowie -- 200 ton, Zakłady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta