Chorzy z nienawiści
Czystki etniczne w zachodniej Slawonii
Chorzy z nienawiści
Tekst i zdjęcia: Stanisław Grzymski z Pakraca
Armia chorwacka błyskawicznym atakiem w dniach 1 -- 2 maja odzyskała zachodnią Slawonię. Organizacja Narodów Zjednoczonych została uprzedzona o operacji na godzinę przed jej rozpoczęciem. W czasie działań wojennych oddziały sił pokojowych były zablokowane w miejscach stacjonowania i nie spełniły swej roli -- miały rozdzielić walczące strony. Przez cztery dni od zakończenia operacji władze chorwackie nie dopuszczały na odzyskane ziemie międzynarodowych obserwatorów. Świadków wydarzeń właściwie nie było. Nie wiadomo, ilu ludzi zginęło. Z terenów tych wyjechało już 80 proc. Serbów. Sytuację na miejscu po zakończeniu działań wojennych bada ONZ-owska Komisja Praw Człowieka. Jej specjalny sprawozdawca, Tadeusz Mazowiecki, stwierdził w czasie niedawnego pobytu w zachodniej Slawonii, iż na obszarze tym doszło do naruszenia elementarnych praw ludzkich.
Zrezygnowanemu Griszy Dubiciowi jest już wszystko jedno, do kogo należy bar w Pakracu. "Grisza, setkę brandy? " -- pyta barman Mirko. Jak za dawnych jugosłowiańskich czasów nieważne, przynajmniej na razie, że Grisza jest Serbem, a Mirko Chorwatem. Obaj zaczynają życie w nowej rzeczywistości, jaka powstała po odzyskaniu przez armię chorwacką zachodniej Slawonii. Gospoda...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta