Schodzenie ze szczytu
Rosja -- USA: między współpracą a rywalizacją
Schodzenie ze szczytu
Maria Wągrowska, Sławomir Popowski
Stosunki rosyjsko-amerykańskie znalazły się w nowej fazie. Moskwa i Waszyngton nie mają już złudzeń, że w okresie po zimnej wojnie wzajemne relacje można będzie ułożyć na zasadach zasadniczo odmiennych od tych, jakie je cechowały w epoce konfrontacji. W rezultacie w polityce Rosji wobec USA, a częściowo również w polityce Stanów Zjednoczonych względem Moskwy zaczynają się odzwierciedlać stare interesy, a nawet dawne cele. Rosji nie udaje się wyleczyć z "syndromu Ameryki", natomiast amerykańscy politycy stopniowo przekonują się, że Rosja jest taka, jaka jest, i w najbliższym czasie inna nie będzie. Jednocześnie obie strony mają pełną świadomość, że są na siebie skazane. W tej sytuacji do głosu musi dojść polityka daleko posuniętego pragmatyzmu -- rozwiązanie bez wątpienia o wiele lepsze aniżeli zimna wojna czy "zimny pokój". Pytanie tylko, jak długo Moskwa i Waszyngton wytrzymają w tych nowych dla siebie rolach?
Kiedy istniał jeszcze ZSRR, cała polityka Moskwy była podporządkowana jednemu nadrzędnemu celowi: rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi. Hasło Chruszczowa "Dogonimy i przegonimy Amerykę" obowiązywało aż do czasów późnego Gorbaczowa. Był to podstawowy układ odniesienia, na podstawie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta