Mała firma i komunalny monopolista
Gmina jest właścicielem infrastruktury niezbędnej do świadczenia usług komunalnych. Decyduje też o warunkach ich wykonywania. Jest więc niewątpliwie monopolistą na tym rynku. Problem pojawia się, gdy gmina próbuje wykorzystać tę pozycję do ochrony interesów własnych spółek, na przykład ograniczając konkurentom dostęp do urządzeń.
Nie wolno nadużywaćUstawa z 15 grudnia 2000 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (tekst jednolity w DzU z 2003 r. nr 86, poz. 804 ze zm.) zakazuje nadużywania pozycji dominującej (art. 8). Odnosi się to w równej mierze do międzynarodowych koncernówdziałających na innowacyjnych rynkach, jak i do lokalnych przedsiębiorców świadczących usługi komunalne (takie jak zbiorowe zaopatrzenie w wodę, transport publiczny, usługi cmentarne i pogrzebowe, usuwanie odpadów komunalnych).
Gmina też odpowiadaZakaz ograniczania konkurencji dotyczy również jednostek samorządu terytorialnego: gmin, powiatów i województw (dalej będziemy pisać o gminach, choć w równej mierze odnosi się to także do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta