Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tradycja, więź, tożsamość

16 czerwca 1995 | Media, Internet | AW

Prasa mniejszości narodowych

Tradycja, więź, tożsamość

Anna Wielopolska

Od 1989 roku w Polsce pojawiła się feeria rozmaitych pism mniejszości narodowych. Cygański "Rrom p-oDrom", litewska "Aušra", dynamiczny niemiecki "Schlesisches Wochenblatt", to tytuły znane szerszej publiczności. Ile pism innych narodowości ukazuje się w Polsce? Tylko tych, które dotowane są przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, jest dwadzieścia jeden. Ukazuje się ich jednak więcej. Wciągu pięciu lat ten rynek przeszedł rewolucję. Wiele pism budziło się do życia, wiele reaktywowano, wiele jednak okazało się efemerydami. Dziś sytuacja wydaje się na rynku prasy mniejszości narodowych ustabilizowana.

Przed 89 rokiem ukazywało się zaledwie kilka pism mniejszości w rytmie miesięczników, kwartalników. Dziś każda z narodowości ma przynajmniej jedno własne pismo. Począwszy od największych -- niemieckiej, ukraińskiej, skończywszy na zupełnie niewielkich, jak na przykład ormiańskiej czy tatarskiej.

Zasadniczym przełomem było uwolnienie prasy od cenzury. Obowiązek przedstawiania całej zawartości pisma cenzurze wydłużał znacznie proces wydawniczy. Dlatego też po 89 roku pisma zaczęły ukazywać się częściej. Są zróżnicowane i wydawane przez rozmaite gremia.

35 pism dziesięciu mniejszości

Przykładem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 506

Spis treści
Zamów abonament