Wyspa szczęścia
Nowoczesna aparatura w polskiej nauce
Wyspa szczęścia
Dawno minęły już czasy wybitnych indywidualności, które w nauce potrafiły dokonywać wielkich odkryć mając do dyspozycji tylko biurko, krzesło i kawałek papieru. W nowoczesnej nauce oprócz znakomitych pomysłów jeszcze bardziej liczą się dobrze wyposażone laboratoria badawcze i całe zespoły specjalistów. Z tym większym zainteresowaniem biolodzy molekularni w kraju przyjęli wiadomość o uruchomieniu w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN w Warszawie magnetycznego rezonansu jądrowego (NMR) , jednego z najnowocześniejszych i najpotężniejszych urządzeń do badania struktury chemicznej i budowy przestrzennej związków chemicznych składających się z tysięcy atomów, jak białka (proteiny) czy kwasy nukleinowe (DNA, RNA) .
Naukowa rywalizacja
Technika NMR wykorzystywana jest w czołowych ośrodkach biologicznych na świecie, zajmujących się najszybciej ostatnio rozwijającą się dziedziną badawczą, jaką jest analiza makrocząstek biologicznych: genów i ich "produktów", czyli białek. To dzięki tym badaniom, mozolnie prowadzonym przez wielu naukowców w ciszy laboratoriów, po latach udaje się uzyskać bardziej skuteczne i bezpieczne leki, nowe odmiany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta