Laseriada
Laseriada
W latach 60. w ramach wyścigu zbrojeń ZSRR przystąpił do budowy broni laserowej. Później, w odpowiedzi na amerykańskie "gwiezdne wojny", jeszcze zintensyfikowano prace nad laserami. A jednak, mimo wielu interesujących innowacji, przedsięwzięcie to spełzło na niczym. Przemysł gigantycznych laserów nie zaowocował nową, skuteczną bronią. Obecnie przemysł ten ma ogromne kłopoty z przestawieniem się na produkcję cywilną.
Nikt o tym nie mówił
ale nawet dzieci wiedziały, że z chwilą skonstruowania laseru zarówno USA, jak i ZSRR rozpoczęły badania nad możliwością wykorzystania tego urządzenia do produkcji broni. Perspektywy, jakie się rysowały w latach 60. , skłoniły ZSRR do utworzenia rozległego kompleksu przemysłowego skoncentrowanego wyłącznie na broni laserowej. W następnej dekadzie zmalał podziw dla "promienia śmierci", zasięg broni laserowej wciąż pozostawał niewielki, siła rażenia słaba. A jednak nie zaprzestano prowadzenia badań w tym kierunku. Przeciwnie, znowu zintensyfikowano prace, impulsem stała się zapowiedź amerykańskiej "inicjatywy obrony strategicznej". Kraj Rad zdwoił wysiłki w dziedzinie, która -- jak się miało okazać za kilka lat -- nie ma przyszłości.
W USA pierwszy laser rubinowy uruchomiono w 1960 roku, w ZSRR w 1961. Wnastępnym roku rosyjski konstruktor broni artyleryjskiej A....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta