Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki spółdzielcze odchodzą z BGŻ

16 czerwca 1995 | Ekonomia | MI

Program naprawczy nie odzwierciedlał postulatów Banku Światowego

Banki spółdzielcze odchodzą z BGŻ

Banki spółdzielcze z południowozachodniej Polski nie wykluczają powstania odrębnego od BGŻ banku krajowego. Przyjęta przez 29 prezesów tych banków rezolucja może spowodować, że banki związane wcześniej z BGŻ zaczną zrzeszać się w Gospodarczym Banku Południowo-Zachodnim.

Prezesi 29 banków spółdzielczych z województwa opolskiego przyjęli rezolucję, w której wzywają banki nie zrzeszone w Gospodarczym Banku Południowo-Zachodnim do podpisania umowy zrzeszenia z tym bankiem -- dowiedziała się nieoficjalnie "Rz". 17 z tych banków było wcześniej zrzeszonych z Bankiem Gospodarki Żywnościowej.

Precedensowa rezolucja

Jak wynika z naszych informacji, precedensowa rezolucja będzie dla innych banków spółdzielczych z południowej Polski, również tych zrzeszonych do tej pory z BGŻ, sygnałem do zrzeszania się w GBPZ. W rezolucji prezesi banków podkreślają, że GBPZ powinien uzyskać status banku regionalnego. W południowo-zachodniej Polsce wątpliwe będzie więc utworzenie zrzeszającego banku regionalnego, który podpisałby umowę zrzeszenia z BGŻ.

Zdaniem bankowców, na utworzenie niezależnego od BGŻ banku krajowego zezwala ustawa z 24 czerwca 1994...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 506

Spis treści
Zamów abonament