Chrystus pop-artu
W Medzilaborce na Słowacji istnieje muzeum Andy Warhola
Chrystus pop-artu
Andy Warhol powiedział kiedyś: "Jestem człowiekiem znikąd". Jego brat, John Warhol twierdził, że matka wielokrotnie opowiadała o wsi Mikova na Słowacji. Wspominała Rusinów i wyjazdy furmanką do pobliskiego Medzilaborce. Postanowiliśmy odbyć podróż do krainy przeszłości Andy Warhola -- twórcy amerykańskiego pop-artu, jednego z najbardziej ekscentrycznych artystów XX wieku.
Granicę polsko-słowacką przekraczamy w Barwinku koło Dukli. Kierujemy się w stronę Svidnika, a później małego powiatowego miasteczka Medzilaborce. W rejonie wschodnich Karpat mieszkają Rusini -- wymierająca grupa etniczna, posługująca się zachodnim, czyli łemkowskim dialektem języka ukraińskiego. Nazwy miejscowości są tu dwujęzyczne: pisane alfabetem łacińskim icyrylicą. Rusinów utożsamiano wielokrotnie z narodowością białoruską lub ukraińską. W monarchii austro-węgierskiej oznaczała ona po prostu Słowianina nie będącego katolikiem.
Dopiero po 20 kilometrach mija nas pierwszy samochód. Droga jest wyboista, krajobraz posępny, wsie ubogie, na łąkach i polach żywej duszy. Nie widać nawet dymu z kominów -- to przynajmniej sugerowałoby, że ludzie siedzą w domach. Wiele bezpańskich psów spaceruje po przydrożnych ścieżkach. Poranna mgła próbuje zasłonić zbocza...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta