Dziesięć zasad skutecznego przelewu
W praktyce nieraz mamy do czynienia z taką oto sytuacją: przedsiębiorca A jest winien przedsiębiorcy B należność za dostarczone towary lub wykonane usługi. Przedsiębiorca B nie może dłużej czekać na zapłatę, bo straci płynność finansową. Przelewa więc swoją wierzytelność na podmiot C (np. bank). Dzięki temu otrzymuje należne mu pieniądze pomniejszone z reguły o cenę, jaką za swoją usługę pobiera podmiot C (np. prowizja, odsetki dyskontowe itp.).
Zanim jednak dojdzie do takiego przelewu, warto wiedzieć o kilku zasadach wynikających z kodeksu cywilnego. Wiedza ta przyda się zarówno zbywcy wierzytelności (cedentowi), nabywcy (cesjonariuszowi), jak i samemu dłużnikowi.
ZASADA 1: możesz bez zgody dłużnika przelać wierzytelność na osobę trzecią, ale pod warunkiem, że nie sprzeciwia się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.
W praktyce zdarza się, że kontrahent zastrzega w umowie, iż wynikające z tej umowy wierzytelności nie będą mogły być przelewane (cedowane) bez jego zgody. Wówczas zasadą jest, że zgoda ta jest wymagana, bo w przeciwnym razie przelew będzie nieważny. Ale czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta