Czytelnicy pytają, eksperci odpowiadają
- Nieruchomość (budynek i grunt) była własnością gminy, a następnie zostały wyodrębnione i zbyte na własność samodzielne lokale wraz z ustanowieniem współużytkowania wieczystego gruntu. Moim zdaniem od tego momentu nie może być mowy o gruncie i odrębnej od gruntu własności budynku, ale o własności nieruchomości lokalowych oraz związanych z własnością lokali udziałach w nieruchomości wspólnej. Czy mam rację?
Istotną cechą użytkowania wieczystego jest to, że samodzielnie stanowi ono uprawnienie do korzystania z gruntu. Natomiast posadowione na gruncie budynki i budowle nie są tym prawem objęte. Zgodnie z art. 235 kodeksu cywilnego stanowią one odrębny od gruntu przedmiot prawa własności, przysługującego co do zasady wieczystemu użytkownikowi. Zasada ta dotyczy także sytuacji, gdy ustanawiane jest użytkowanie wieczyste ułamkowej części gruntu. Tak więc mówimy o prawie własności lokalu, z którym to prawem jest związane prawo użytkowania wieczystego ułamkowej części gruntu oraz prawo współwłasności części budynku, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli.
Ryszard Bartkowiak
Sprzedaje wspólnota, kupuje inwestor- Chodzi o przeniesienie własności...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta