Liczy się potencjał wykonawcy, a nie podwykonawcy
Przy skomplikowanych zamówieniach, zwłaszcza w branży budowlanej, jedna firma często nie jest w stanie samodzielnie wykonać zadania. Ma wówczas do wyboru dwa wyjścia: albo skorzysta z podwykonawców, albo zawiąże konsorcjum, w ramach którego kilku wykonawców będzie wspólnie ubiegać się o zamówienie.
Warunki musi spełniać wykonawcaNierzadko firmy korzystające z pomocy podwykonawców próbują wykazać się ich potencjałem. Gdy same nie spełniają wszystkich warunków, wskazują np. na uprawnienia czy doświadczenie podwykonawców. Przekonują, że spełnianie warunków udziału w postępowaniu należy oceniać łącznie.
Niestety nie znajduje to podstawy w przepisach.
Art. 22 ust. 1 prawa zamówień publicznych mówi, że o udzielenie zamówienia publicznego mogą ubiegać się wykonawcy, którzy spełniają określone w tym przepisie warunki. Wykonawca jest jeden - ten który składa ofertę.
Przepis wyraźnie więc wskazuje, że to główny wykonawca musi udowodnić spełnianie wszystkich wymagań. Podobnie rozporządzenie prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta