Niechciana przesyłka nie zobowiązuje
Jeden z naszych czytelników zwrócił uwagę na otrzymany bezpłatnie egzemplarz pewnego czasopisma. Dostaje wiele podobnych promocyjnych egzemplarzy, ale ten różnił się od innych. Czytelnik znalazł w nim bowiem pismo kierowane do odbiorców, z którego wynikało, że jeśli w ciągu 14 dni od jego otrzymania czytelnik nie zgłosi zastrzeżenia, to następne egzemplarze będzie już otrzymywał odpłatnie.
W piśmie napisano: "Wówczas (po zgłoszeniu zastrzeżenia) nie otrzymasz płatnych egzemplarzy i nie będziesz miał żadnych zobowiązań finansowych wobec wydawnictwa".
Zaskoczony czytelnik nie zamawiał egzemplarzy bezpłatnych i nie wyrażał jakiejkolwiek woli prenumerowania płatnych numerów czasopisma.
Czy wydawca może stosować (nie łamiąc prawa) tego typu praktyki?
Sytuację tę możemy analizować na gruncie różnych przepisów, w zależności od tego, czy osoba, na której adres przesłano niechcianą przesyłkę, jest konsumentem czy przedsiębiorcą.
Gdy adresat jest konsumentemZgodnie z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta