O sposobie rozliczenia decydują kontrahenci
Pomimo braku definicji można pokusić się o wskazanie elementów charakterystycznych, mogących pomóc w zidentyfikowaniu tego rodzaju usług. Wydaje się, że nazwać w ten sposób można każdą usługę, która wykonywana jest periodycznie i w której jednoznacznie można określić jedynie moment rozpoczęcia jej świadczenia, ale moment jej zakończenia (definitywnego wykonania) nie jest z góry określony.
Niekiedy w ramach usługi ciągłej mogą być wykonywane pojedyncze czynności "cząstkowe", co nie ma wpływu na ocenę wykonania usługi ciągłej jako takiej. Poza tym powinny dać się wyodrębnić okresy, po których zakończeniu następuje rozliczenie częściowego wykonania usługi (okresy rozliczeniowe). Jednak, co istotne, usługa ta nie kończy się wraz z zakończeniem tego okresu, lecz trwa nadal do momentu rozwiązania umowy - jest przecież usługą "ciągłą".
Przepisy ustawy o VAT w kilku miejscach mówią o usługach, które można traktować jako ciągłe. Dotyczy to np. najmu czy dostawy mediów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta