Europejski nakaz aresztowania wymusił zmiany w konstytucji
Dopiero wtedy, gdy policja w Rzymie - bez wcześniejszej procedury sądowej - wykona postanowienie Sądu Rejonowego w Warszawie o tymczasowym aresztowaniu, będzie można mówić o urzeczywistnieniu zasady wzajemnego uznawania orzeczeń sądowych w ramach Unii Europejskiej.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 27 kwietnie 2005 r. uznał, że europejski nakaz aresztowania ( ENA) jest formą ekstradycji. Zakazuje jej - rzecz jasna wobec obywatela polskiego - art. 55 konstytucji. Z inicjatywy prezydenta RP przepis ten został zmieniony (ustawa czeka na jego podpis).
Tylko pozornie jest to zabieg radykalny.
Najlepiej było skreślićSądy od dawna stosowały ekstradycję na gruncie przepisów kolejnych kodeksów postępowania karnego (od 1928 r. poczynając). Nigdy zaś zakazu ekstradycji nie normowały konstytucje, z wyjątkiem najnowszej, z 1997 r.
Nie oznaczało to braku gwarancji dla osoby objętej ekstradycją. Skuteczną ochronę tworzyły przepisy kodeksu postępowania karnego, co potwierdzają orzeczenia Sądu Najwyższego i sądów powszechnych.
Usunięcie art. 55 z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta