Przeciwstawne tendencje ze wskazaniem na wzrost
Główną przyczyną tego zjawiska jest znaczący wzrost cen surowców na światowych rynkach. Wysokie ceny paliw, metali oraz surowców do produkcji chemicznej znalazły odzwierciedlenie w rentowności oraz dynamice przychodów wybranych sektorów.
Łączne przychody 1790 firm z Listy 2000, które przedstawiły dane za 2005 rok oraz porównywalne dane za rok 2004, zwiększyły się o 10,4 proc. *). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przeciętny wzrost przychodów wyniósł 7,6 proc. Ta dysproporcja wskazuje na to, że duże firmy rozwijały się szybciej. Dokładniejsza analiza nie jest jednak możliwa. Wzrost przychodów dużych przedsiębiorstw wynika z dwóch czynników - ze wzrostu organicznego oraz z fuzji i przejęć - przejmowania udziałów w innych podmiotach lub kupowaniu zorganizowanych części przedsiębiorstwa.
Za wzrost przychodów firmy przedsiębiorstwa zapłaciły spadkiem rentowności netto. Obniżyła się ona z 5,5 proc. w 2004 roku do 4,9 proc. w 2005 roku. Dużo...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta