Między klapsem a przemocą
Bandytyzmu w szkołach nie da się wykorzenić przez eskalowanie represji wychowawczych" - pisała w "Rzeczpospolitej" 2 listopada 2006 r. Magdalena Środa w artykule "Barbarzyńskie pomysły Giertycha". Z tą tezą nie sposób się nie zgodzić. Gdyby jednak pójść dalej jej tokiem rozumowania, okaże się, że zarówno wnioski, jak i sposób dochodzenia do nich muszą budzić zasadniczy sprzeciw.
NIESKUTECZNOŚĆ PARTNERSKIEGO MODELUNie ma zbyt wielu niepodważalnych dowodów naukowych na to, jak należy skutecznie wychowywać dzieci. Wydaje się jednak, że jest aż nadto danych, iż "ekstremalnie partnerski" model wychowania powszechnie uwidacznia swoją kompletną nieskuteczność. Szczególnie jeśli polega na przyznaniu dziecku prawa do decydowania o wszystkim samemu z jednoczesnym odejściem od kar (nie tylko cielesnych) jako sposobu wpływania na te wybory (tzw. wychowanie bezstresowe).
Chodzi tu zresztą nie tylko o falę przemocy występującą już wśród najmłodszych dzieci, wulgarnego języka, instrumentalnego podejścia młodzieży do seksualności, coraz niższego wieku kontaktuz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta