Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ugoda i co dalej

18 sierpnia 1995 | Ekonomia | AB

Banki w roli speców od zarządzania

Ugoda i co dalej

Brytyjski rząd postanowił ratować polskie przedsiębiorstwa, przekazując im za pośrednictwem banków pieniądze na inwestycje. Okazało się jednak, że od tego typu darowizny trzeba zapłacić podatek dochodowy. Brytyjczycy nie zgodzili się na wspomaganie polskiego budżetu. Banki wystąpiły więc o zaniechanie poboru podatku.

Tego typu sytuacje bankowcy spotykają stosunkowo często. Zwłaszcza gdy chodzi o przejęte przed ponad rokiem -- w ramach bankowych postępowań ugodowych -- udziały w różnych przedsiębiorstwach. Zdaniem bankowych specjalistów od naprawiania przedsiębiorstw, w Polsce jest to działalność pionierska, bez jakichkolwiek precedensów prawnych, stąd też biorą się napotykane co jakiś czas "schody".

Według ostatnich danych Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, do połowy lutego 1995 roku wszczętych zostało ok. 400 bankowych postępowań ugodowych, z czego podpisano ponad 225, z których z kolei uprawomocniło się blisko 90 procent. Wartość wierzytelności objętych rozpoczętymi ugodami wynosi 17 bln starych zł. Niestety, brakuje informacji o liczbie przypadków przejęcia akcji za wierzytelności w ratowanych przedsiębiorstwach.

"Rzeczpospolita" postanowiła sprawdzić, jak banki radzą sobie z zarządzaniem akcjami przejętymi w ramach bankowych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 558

Spis treści
Zamów abonament