Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Możesz zmienić zapisy w umowie

04 grudnia 2006 | Nieruchomości, budownictwo | GB
źródło: Nieznane

ROZMOWA Bezpieczna umowa z deweloperem (3) Możesz zmienić zapisy w umowie Nie wyobrażam sobie takiej sytuacji, kiedy deweloper narzuca jakieś zapisy, a druga strona przyjmuje je bez żadnej refleksji.

Rz: Klient dewelopera odbiera mieszkanie. Czy treść aktu notarialnego przekazującego własność powinna być taka sama jak umowy przedwstępnej?

Anna Głód-Zdanowicz, radca prawny z kancelarii Marek Zdanowicz i Wspólnicy: Treść umowy przedwstępnej jest inna niż umowy przenoszącej własność lokalu. Inny jest również cel tych umów. W umowie przedwstępnej strony umawiają się co do przedmiotu sprzedaży, ceny, daty wydania lokalu i terminu zawarcia umowy finalnej. W umowie przedwstępnej zwykle znajdą się również postanowienia dotyczące harmonogramu zapłaty ceny, zasady odpowiedzialności za zwłokę strony w wykonaniu swoich zobowiązań (w tym kary umowne), postanowienia dotyczące przekazania lokalu. Natomiast w umowie przenoszącej własność następuje ustanowienie odrębnej własności lokalu i jego sprzedaż, skwitowanie zapłacenia ceny, określenie korzystania z nieruchomości wspólnej, czy wreszcie postanowienia dotyczące zarządu nieruchomością. W umowie tej można również postanowić o terminach i sposobie usunięcia usterek. Umowa o przeniesieniu własności zawiera również wniosek o wpis nowego właściciela do księgi wieczystej.

W pytaniu pojawia się jednak jeszcze inny problem, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 4008

Spis treści
Zamów abonament