Podatkowe skutki cesji umowy leasingowej
To częste sytuacje, zwłaszcza przy leasingu samochodów.
Dwa warunki leasinguPrzedsiębiorcy mają wątpliwości, jak rozliczyć ich skutki podatkowe, bo ustawy o podatkach dochodowych ściśle określają, jakie warunki ma spełniać umowa, by mogła być uznana za umowę leasingu, powodującą określone konsekwencje podatkowe (chodzi głównie o możliwość zaliczania przez leasingobiorcę rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów).
I tak, zgodnie z 23b ust. 1 updof i art. 17b ust. 1 updop, gdy mowa o tzw. leasingu operacyjnym (bo taki najczęściej wchodzi w grę w odniesieniu do samochodów) umowa:
¦ musi być zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji samochodu (24 miesiące),
¦ suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny VAT, ma odpowiadać co najmniej wartości początkowej samochodu.
Nie korygujemyCo się stanie, gdy dotychczasowy leasingobiorca sceduje swoje uprawnienia na inną osobę przed upływem wymaganego okresu? Czy zachowuje prawo do pozostawienia w kosztach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta