Kiedy rata jest kosztem
Jeśli umowa leasingu spełnia warunki określone w ustawie podatkowej, leasingobiorca może zaliczyć do swoich kosztów raty w pełnej wysokości, gdy jest to leasing operacyjny, bądź tylko w części odsetkowej - gdy jest to leasing finansowy.
Płatność już, maszyna za kilka miesięcyCzęsto leasingobiorca jest zobowiązany do wpłaty rat leasingowych, ale przedmiot leasingu zostaje mu wydany dopiero po kilku miesiącach od zawarcia umowy. Czy płatności wynikające z umowy leasingu może on zaliczyć do swoich kosztów już w chwili ich poniesienia, czy dopiero po przyjęciu przedmiotu leasingu (np. maszyny produkcyjnej) do użytkowania? Organy podatkowe udzielają tu różnych wyjaśnień (patrz ramka).
Czynsz inicjalny to koszt jednorazowyUmowy leasingu przewidują zwykle konieczność wniesienia tzw. opłaty wstępnej (inicjalnej). Jeśli nie jest ona zwykłą kaucją podlegającą zwrotowi, lecz należnością na poczet opłat leasingowych, to leasingobiorca -w wypadku leasingu operacyjnego - może zaliczyć ją do swoich kosztów uzyskania przychodu. I tu pojawia się często pytanie, czy jest ona kosztem jednorazowym w momencie poniesienia, czy należy ją ujmować w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta