Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ożywienie w kopalniach granitu

23 sierpnia 1995 | Ekonomia | EB

Zaczyna się dobra koniunktura związana z budową autostrad

Ożywienie w kopalniach granitu

Przemysł surowców mineralnych do niedawna przeżywał głębokie załamanie. Upadło wiele kopalń. Na bazie niektórych z nich powstały całkiem nowe przedsiębiorstwa zajmujące się eksploatacją złóż. Kopalnie surowców mineralnych, np. w woj. walbrzyskim, mają specjalny program naprawczy pilotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Część kopalń znajdujących się w gestii ministerstwa transportu poddano likwidacji.

Tym kopalniom, których nie udało się sprywatyzować, wiedzie się różnie. Jednak większość z nich wyraźnie odczuwa zbliżającą się koniunkturę. Jednym z tych przedsiębiorstw są Wrocławskie Kopalnie Surowców Mineralnych (WKSM) .

Pętla odsetek i spadek zamówień

WKSM eksploatują cztery złoża granitowe na tzw. Płycie Strzegomskiej. Wydobywany surowiec skalny przerabiany jest w zakładach obróbki na grysy lub bloki. Największa, wchodząca w skład przedsiębiorstwa kopalnia Mietków wydobywa około 1800 tys. ton grysu rocznie.

W okresie gierkowskiego boomu budowlanego WKSM pracowały na pełnych obrotach dostarczając surowiec budowlany głównie do większych miast w kraju. W tym czasie tylko do Warszawy sprzedawały 1, 5 mln ton grysu rocznie. Eksport nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 562

Spis treści
Zamów abonament