Media kształtują politykę
Znany socjolog Robert Putnam ustalił, że częstsze oglądanie telewizji osłabia zaufanie między ludźmi. Zależność tę stwierdzono w latach 90. na podstawie badań w kilkudziesięciu krajach. Wyniki analizy Putnama zyskały potwierdzenie w danych Europejskiego Sondażu Społecznego z 2005 r. Negatywny wpływ telewizji na zaufanie jest oczywiście związany m.in. z poziomem wykształcenia, niemniej mamy do czynienia z trwałą prawidłowością.
Media i politykaNie trzeba być socjologiem, żeby stwierdzić, iż polska scena polityczna jest kształtowana przez media. W systemie demokratycznym do pewnego stopnia tak być powinno, natomiast nie może to destabilizować owego systemu. Destabilizacja jest bardzo mocnym określeniem i zwolennicy opozycji nazwą ją raczej konstruktywną krytyką. Jednak faktem jest, że w okresie, który upłynął od wyborów w 2005 roku, uwydatniła się niedojrzałość polskiej elity politycznej, przy czym teraz bardziej - jak sądzę - jest to widoczne po stronie opozycji niż klasy rządzącej.
Jeżeli zgodzimy się, że interes narodowy istnieje i jest czymś więcej niż wypadkową interesów jednostek, to są nim wartości podzielane przez większość Polaków. Wchodzi w to zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta